BIZNES Zdrowie

Pielęgniarka – zawód na wagę złota

Pielęgniarka – zawód na wagę złota
W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie w parze z komfortowymi warunkami pracy w

Data publikacji: 2020-07-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pielęgniarka – zawód na wagę złota
Kategoria: Zdrowie, BIZNES

W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?

Pielęgniarka – zawód na wagę złota Zdrowie, BIZNES - W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?

W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Podczas pandemii COVID-19 stanęły również do walki z koronawirusem razem z innymi pracownikami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie jednak w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?

W rankingu CBOS traktującym o najbardziej poważanych zawodach, pielęgniarka znajduje się na podium, zajmując drugie miejsce z 89% deklaracji dużego szacunku.[2] Jednak, paradoksalnie, ten zawód w Polsce kojarzy się z niską płacą, brakiem możliwości rozwoju zawodowego i wypaleniem. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych: ponad 60% pielęgniarek po 12 godzinnym dyżurze idzie do drugiej pracy. [3]

Mimo tego, badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wskazują, że nie żałują one wyboru tak ciężkiego zawodu. Podkreślają, że jest to praca, która potrafi dawać dużo satysfakcji. Równocześnie wskazują na wiele czynników wpływających na spadek zadowolenia, który obserwują z czasem. Najczęstsze z nich, to nadmiar obowiązków oraz zła organizacja stanowiska pracy. Czynnikiem, który sprawia, że badane pielęgniarki szukają pracy w kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej placówce, w której są zatrudnione.[4]

Czy jedynym sposobem na uniknięcie ekstremalnych warunków pracy jest wyjazd za granicę? Dostrzegając problemy związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki w Polsce, wielu pracodawców podejmuje działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy w tym niezwykle wymagającym zawodzie.

– Co roku w Polsce na rynek pracy wchodzi ok. 5 tys. nowych pielęgniarek i pielęgniarzy.[5] To zwykle osoby młode, pełne optymizmu i zapału do pracy. W Grupie American Heart of Poland chcemy tworzyć środowisko pracy przyjazne naszym pielęgniarkom poprzez oferowanie rynkowych warunków wynagrodzeń i dbanie o przyjazne środowisko w miejscu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia proponujemy przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego, a ponadto możliwość pracy przy ciekawych projektach badawczych, które mają realny wpływ na poprawę jakości leczenia schorzeń serca i naczyń – komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy American Heart of Poland

A to już wiesz?  Aż chce się oddychać w Centrum Nauki Kopernik

W Grupie American Heart of Poland pielęgniarki mogą aktualnie aplikować do pracy w miejscowościach takich jak: Drawsko Pomorskie, Suwałki, Augustów, Mielec, Kędzierzyn Koźle, Zgierz, Bełchatów, Bielsko-Biała, Ustroń, Nysa, Tychy czy Dąbrowa Górnicza. Poza rynkowym wynagrodzeniem i atrakcyjnymi warunkami pracy (stabilna forma zatrudnienia, dobrze wyposażone stanowiska pracy w ośrodkach z nowoczesną infrastrukturą), praca w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca daje również ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Pielęgniarki pracują przy ciekawych projektach badawczych, regularnie uczestniczą w szkoleniach i biorą udział w konferencjach branżowych.

Aktualne oferty pracy są dostępne pod linkiem: https://ahop.pl/kariera/praca-w-ahp/oferty-pracy-dla-kadry-medycznej/

Źródła:

[1] https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3403

[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_157_19.PDF

[3] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/26/warunki-pracy-pielegniarek-i-poloznych/

[4] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/06/12/wplyw-pracy-pielegniarki-pielegniarza-na-zycie-osobiste-5/

[5] https://nipip.pl/liczba-osob-ktore-uzyskaly-prawo-wykonywania-zawodu/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pielęgniarka – zawód na wagę złota Zdrowie, BIZNES - W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?
Hashtagi: #Zdrowie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy